Projekt „Pokój nad Bałtykiem“

Projekt „Pokój nad Bałtykiem“
ten tekst w języku angielskim, rosyjskim, duńskim, szwedzkim, fińskim i niemieckim

— odradza się stara tradycja:

Budujmy duchowe mosty ponad Bałtykiem -i dalej Zbudujmy duchowe mosty miedzy ludźmi i miejscami przez świąteczny rytuał pokojowy. Przebieg rytuału nie ma znaczenia. Chodzi o wewnętrzny spokój i ideę duchowych więzi, które mają łądczyć różne kraje, miejsca i ludzi, przeszłość i przyszłość. Wewnętrzne duchowe połaczenie tworzy pokój. Zaczyna się on głębokim, miłosnym połączeniem z samym sobą i z najblizszymi, wtedy może nadal promieniować. Pomocne może się stać przywrócenie starej tradycji, ponieważ tradycje same w sobie mogą tworzyć łączącą i odżywczą substancję wśród ludzi.

Tradycję ową rozpoczyna Zwiastowanie pokoju Bożego Narodzenia w Turku (Finlandia)w 1320, które jest udokumentowane. W dzisiejszych czasach kontynuuje ją wójt gminy Turku rocznie przez coroczne mowy wigiline o 12 w południe z balkonu średniowiecznego ratusza, które są nadawane w radiu i telewizji.
Od 1946 r. datuje się podobny zwyczaj w Tornio, północnej Finlandii. Początki rytuału sięgają do historii.
Po śmierci ojca Gustava Adolfa, w 1632 roku sześcioletnia Christina została królową Szwecji, wielka księżna Finlandii, księżna Estonii i Karelii. Jest uważana za siłę napędową negocjacji pokojowych, prowadzących do zakończenia wojny trzydziestoletniej. Wprowadziła ona zwyczaj głoszenia świątecznego pokoju przez całe swoje panowanie.
Po długiej przerwie tradycja została przywrócona w Estonii w 1993 r.

W 2008 roku mieszkanka Eckernförde, Christiane Feuerstack, uświadomiła sobie tę tradycję i podjęła ją w przekształconej formie. Od tego czasu, co roku 24.XII. o godzinie 11 (CET), pokrywającej się z ogłoszeniem Bożego pokoju w Finlandii i Estonii (12:00 EET), wielu ludzi zbiera się na plaży bałtyckiej w Eckernförde aby uczestniczyć w „Rytuale Bożego Pokoju”, w którym między innymi śpiewane są piosenki w różnych językach regionu bałtyckiego: po szwedzku, po niemiecku, po polsku, po rosyjsku. Miejscem rytuału jest symboliczne dzieło łotewskiego artysty, Ojars Petersona, „Most nad morzem“, którego odpowiednik znajduje się w Rydze. W duchu tego wirtualnego mostu rytuał tworzy „mosty światła“ nad Morzem Bałtyckim, łącząc dziewięć krajów nadbałtyckich. Uczestnicy trzymają zapalone pochodnie i witają dziewięć wybranych miast przybrzeżnych: Gdańsk, Kaliningrad, Kłajpedę, Rygę, Tallin, Petersburg, Helsinki, Turku, Sztokholm, Kopenhagę i: Eckernförde.

2018Ten rytuał, zwany „Eckernförde Weihnachtsfrieden“ (Pokój Bożego Narodzenia z Eckerforde) w 2018 roku obchodzi 10-lecie istnienia! To, co zaczęło się dziesięć lat temu w małym gronie, stało się tak duże, że w ostatnich latach nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych uczestniczyło w nim ponad 50 osób. Dalszy wzrost w tym miejscu prawdopodobnie wykracza poza zakres poprzedniej formy. Dlatego chcemy rozprzestrzeniać go w formie odgałęzień, które jednocześnie angażują się w swojej miejscowości. Nie potrzeba wielkiego wysiłku, aby aktywować delikatnego duch a pokoju! Dwie do trzech osób wystarczy, aby zacząć coś, co można zaprojektować według własnej wyobraźni i możliwości. Byłoby miło poznać się nawzajem i połączyć wszystkie inicjatywy. Jeśli czujesz się zainspirowany do uczestnictwa, skontaktuj się z: Christiane Feuerstack (+49-4351-7266802) christiane@feuerstack.net

Po polsku proszę się zwracać do pani Oleny Sochackiej: odabrowicz@gmail.com tel. +4917672120098

Fotos: fognin www.fognin.net